Chodzenie jako przykład tarcia

Chodzenie jako przykład tarcia

Nie ma bardziej oczywistego przykładu na obecność praw fizyki w naszym życiu jak najzwyczajniejszy w świecie spacer. Każde ciało wprawione w ruch po pewnym czasie się zatrzyma, ponieważ podlega zjawisku tarcia. Wydaje się to oczywiste, ale często nie zdajemy sprawy, jakie są konsekwencje tego faktu, zasady fizyki w tym przypadku wydają się niezauważane.

Najbardziej oczywistym przykładem użycia zjawiska tarcia w praktyce jest chodzenie. Gdyby nasze stopy w zetknięciu z podłożem nie natrafiały na jakiekolwiek tarcie, nie bylibyśmy w stanie zrobić nawet jednego kroku, natychmiast byśmy się poślizgnęli. Dobrze to widać, jeśli porównamy chodzenie po różnych powierzchniach.

Najwygodniej chodzi nam się po twardym, ale nie śliskim podłożu. Na mokrej trawie możemy się poślizgnąć, a chodzenie po lodzie, aby się nie wywrócić, jest już naprawdę bardzo trudne. Nawet jednak lód powoduje jakieś tarcie.

Gdyby go nie było w ogóle, chodzenie byłoby całkowicie niemożliwe. Jak widać fizyka to niezauważana nauka, której prawa mają zastosowanie w praktyce niezależnie od naszej woli.