Doradztwo finansowe – inwestuj, oszczędzaj, zarabiaj

Doradztwo finansowe – inwestuj, oszczędzaj, zarabiaj

Ludzie nie zawsze wiedzą, jak skutecznie i trafnie zarządzać swoimi pieniędzmi i jak je inwestować, aby uzyskiwać jak najlepsze efekty. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ sfera finansów ma związek z tematyką ekonomiczną, ale nierzadko również prawną. Tymczasem właśnie ekonomia i prawo to dwie dziedziny, w zakresie których wiedza przeciętnego konsumenta jest dość nikła. Z wyłączeniem tych osób, które żywo interesują się tymi tematami lub mają za sobą odpowiednie wykształcenie. Jeśli ktoś naprawdę się na tym zna, a jednocześnie posiada daleko idącą znajomość mechanizmów finansowych i rozmaitych instrumentów inwestycyjnych, może zająć się doradztwem w tej sferze.

Aktualnie właśnie doradztwo finansowe zalicza się do najbardziej intratnych i nie ma w tym nic zaskakującego. Wiele osób poważnie myśli o tym, aby sensownie ulokować swoje oszczędności. Są rozwiązania najbardziej oczywiste i będące w zasięgu każdego, a więc konta oszczędnościowe czy lokaty. Tu jednak banki przedstawiają nam dość surowe i mało zachęcające realia. Wskutek kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej na przestrzeni lat atrakcyjność lokat bankowych spadła radykalnie.

Kiedyś instrumenty te dawały całkiem niezłą kapitalizację odsetek w skali roku, zwłaszcza od nieco większych kwot. W tym momencie opłacalność trzymania środków w bankach jest poważnie dyskusyjna, dlatego coraz więcej osób decyduje się wyłącznie na prowadzenie klasycznego ROR-u, natomiast większy kapitał finansowy bardziej opłaca się skierować gdzie indziej. Gdzie konkretnie? Kluczem jest dobry plan i rozsądna strategia – doradcy pomogą je z powodzeniem wypracować Tutaj doradztwo finansowe ma wiele do powiedzenia, choć z punktu widzenia „zwykłego” Kowalskiego możliwości wcale nie są specjalnie szerokie. Alternatywą dla lokat czy kont oszczędnościowych są fundusze inwestycyjne, choć tutaj już pojawiają się czynniki ryzyka. Odmienne w zależności od tego, jak skonstruowany jest dany fundusz.

Mając większą kwotę do dyspozycji, można więcej zarobić, ale też więcej stracić – mało kto decyduje się więc na fundusze, nie posiadając w tym zakresie solidnej wiedzy. Doradca może podpowiedzieć rozwiązania, a nawet przygotować kompletny indywidualny plan inwestycyjny dla klienta. Z opcji tej systematycznie korzysta coraz większe grono konsumentów, w czym nie ma nic zaskakującego. Ile można zarobić na inwestycjach? Fundusze zwykle dają szansę w miarę skutecznego prognozowania zysków, choć są one uzależnione od wielu czynników zewnętrznych. Podobnie sprawy mają się z giełdą, w którą również niektórzy inwestują.

Zakup wybranych akcji rzeczywiście może być opłacalny, szczególnie gdy po pewnym czasie można sprzedać je z konkretnym zyskiem. Dużą rolę do odegrania mają w tym kontekście domy maklerskie, z reguły funkcjonujące przy największych bankach. Doradztwo inwestycyjne często lansuje też sugestie inwestowania w nieruchomości oraz kruszce. Uchodzą one od dekad za najlepsze lokaty kapitału dla tych, którzy nie chcą, aby ich dobra traciły na wartości. Gotówka jest niestety silnie podatna na wahania kursowe oraz inflację, o czym niektórzy boleśnie się przekonali.