Jak znaleźć dobrego doradcę kredytowego? Porady
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest wcale taką łatwą sprawą. Najpierw powinniśmy poznać swoją zdolność kredytową, a także zaznajomić się z różnymi ofertami kredytów, na jakie możemy liczyć w różnych bankach. Trzeba także wiedzieć, jakie dokumenty wymagane są do tego typu kredytu. W tym wszystkim może pomóc nam profesjonalny doradca kredytowy, którego zadaniem jest przedstawienie najkorzystniejszych dla nas ofert kredytowych z różnych banków. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas i nie bardzo orientujemy się w temacie kredytów mieszkaniowych, to warto skorzystać z usług takiego doradcy.
Powinien być to jednak profesjonalista, któremu będziemy mogli zaufać. Jak znaleźć takiego doradcę kredytowego? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią wybór takiej osoby.
Wybór doradcy kredytowego – od czego zacząć?
Poszukiwania dobrego doradcy kredytowego zacznij od wypytania swoich znajomych lub rodziny. Być może ktoś z bliskich osób ma już doświadczenie z zaciągnięciem kredytu hipotecznego i ze skorzystaniem z usług doradcy kredytowego. Wypytaj ich o to, kogo polecają, a kogo odradzają.
Zapytaj również, jak przebiegała współpraca, co im się podobało, a na co lepiej uważać. Zbierz jak najwięcej opinii. Jeśli już umówisz się na spotkanie z wybranym doradcą, pamiętaj, by i jemu zadawać pytania. Możesz zapytać go o jego doświadczenie i sprawdzić opinie w Internecie. Dowiedz się również, w czym specjalizuje się dana osoba.
Najlepiej, by było to właśnie kredyty hipoteczne. Warto poszukać doradców niezależnych, czyli takich, którzy nie są zatrudnieni w firmach powiązanych z danymi instytucjami finansowymi lub bankami. Masz wtedy pewność, że doradca będzie bezstronny. Zwróć również uwagę na jakość komunikacji z danym pracownikiem. Doradca finansowy powinien posługiwać się prostym, zrozumiałym dla klienta językiem, a nie zawiłą terminologią, której nie sposób zrozumieć przeciętnemu człowiekowi, który nie specjalizuje się w tej tematyce.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Dobry doradca finansowy, zanim zacznie przedstawiać nam konkretne oferty kredytowe z banków, najpierw postara się dokładnie poznać naszą sytuację finansową. Będzie chciał znać cel udzielanego kredytu, ile zarabiamy, jakie są nasze regularne wydatki, czy mamy jakieś inne kredyty i zobowiązania. Pamiętaj, że doradztwo kredytowe opiera się na pomocy i doradzaniu w wyborze danej oferty kredytowej, a nie na podejmowaniu decyzji za klienta. To Ty decydujesz o ostatecznym wyborze oferty, a nie doradca. Zawsze czytaj to, co podpisujesz.
Na spokojnie przeanalizuj każdy punkt zawieranej umowy. Nie musisz zgadzać się na wszystko. Jeśli czegoś nie wiesz, śmiało pytaj.