Opiekun osób starszych – jaki powinien być?

Opiekun osób starszych – jaki powinien być?

Opieka nad osobami starszymi to bardzo duże wyzwanie, któremu nie wszyscy mogą podołać. Często zdarza się, że pomoc jest potrzebna w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie jej zrealizować. Przykładem może być chociażby sytuacja rodzinna lub zawodowa, co często łączy się sprawnie w jedno. Jeśli wychowujemy dzieci, chodzimy do pracy i co gorsza – musimy to robić, by utrzymać rodzinę, ciężko jest wyobrazić sobie sytuację w której trzeba się jeszcze opiekować dodatkowo seniorem. Oczywiście istnieje wiele sposobów na to, żeby jednak podołać takiemu stanowi rzeczy i skonfrontować się z wyzwaniem. Nie mniej jednak bardzo dużo rodzin wybiera możliwość zatrudnienia dodatkowej osoby, która będzie sprawowała opiekę nad seniorem. Często wiąże się to także z tym, że takie osoby są przeszkolone, mają doświadczenie i wiedzą jak zachować się w sytuacji chociażby choroby, ataku i innych nieprzewidywalnych następstw podeszłego wieku.

Jeśli jednak rodziny decydują się już na takie rozwiązanie, bardzo często szukanie odpowiedniego opiekuna zajmuje im mnóstwo czasu. Jeśli jesteś w takiej sytuacji i nie wiesz jaki powinien być dobry opiekun osób starszych, podpowiadamy w kilku radach:

  • Po pierwsze należy wiedzieć, ze opiekunowie nie muszą posiadać żadnego szczególnego wykształcenia, by zatrudnić ich w tym charakterze. Nie oznacza to jednak, że trzeba decydować się na pierwszą lepszą ofertę. Dobrze jest chociażby zapoznać się z referencjami od poprzedniego pracodawcy, dzięki czemu będziemy mieli pewność chociażby do uczciwości;
  • Opiekun osób starszych musi być stabilny emocjonalnie i sprawny fizycznie. Bardzo często zdarza się, że seniorowi trzeba pomóc w zakupach, przejściu, wstaniu, przebraniu. To wszystko wymaga siły. Dlatego też dobry opiekun dba o swoją sprawność fizyczną, co widać na pierwszy rzut oka.

    Jeśli chodzi o stabilność emocjonalną – jest to warunek konieczny do spełnienia. Wiadomo, że osoby starsze zmagają się z szeregiem negatywnych myśli, biją się z chorobami, bólem i ich skutkami. Najgorzej byłoby więc zatrudnić osobę, która będzie pogłębiała negatywny stan. Opiekun powinien umieć słuchać, rozmawiać, a niekiedy pocieszać i nadawać światu jaśniejszych barw;

  • Osoba, która zajmie się seniorem musi być uczciwa, co wymagane jest w każdej pracy. Sprawdzić to można chociażby za pomocą wywiadu i obserwacji. Należy być wyczulonym na to, że ludzie starsi są naiwni, co często wykorzystywane jest przez oszustów. Trzeba więc uważać w kwestii wyborów i stale trzymać rękę na pulsie.

.